Dodjelom Grand Prix-a filmu Nevidljiva ruka Adama Smitha autora Slobodana Maksimovića svečano je zatvoren deveti One Take Film Festival.
Dodjelom Grand Prix-a filmu Nevidljiva ruka Adama Smitha autora Slobodana Maksimovića svečano je zatvoren deveti One Take Film Festival. Kroz tri dana, u glavnom programu konkurencije, prikazana su 32 naslova iz 21 zemalje svijeta. Dvadeset i osam kratkometražnih i četiri dugometražna filma borila su se u duhu festivalske forme za jednu festivalsku nagradu, a tročlani žiri u sastavu Peter Blackburn, australski redatelj i pobjednik 8. One Take Film Festivala, Sara Hribar, nagrađivana hrvatska filmska redateljica i scenaristica, te Martin Jehle, redatelj i suradnik na sveučilištu u Hildesheimu u Njemačkoj, jednoglasno su odlučili da Grand Prix One Take Film Festivala 2018. ide filmu „Nevidljiva ruka Adama Smitha“, Slobodana Maksimovića iz Slovenije.
„Film je izvrstan primjer filma iz jednog kadra sa živom mizanscenom i koreografijom pokreta. Ovaj politički vođeni komad uspio je pružiti vedar pogled na vrlo ozbilju ekonomsku situaciju u Europi. Film je inkorporirao jezike mnogih nacionalnosti, što je samo po sebi ogroman redateljski pothvat. Čestitamo redatelju i cijeloj međunarodnoj filmskoj ekipi koja je uložila nevjerojatan trud u ovaj spektakularan i tehnički fenomenalan kadar.“ – objašnjenje žirija.
“Hvala vam. Iznenađen sam i sretan, bilo je dirljivo slušati obrazloženje. Hvala svima iz ekipe i hvala žiriju.” – izjavio je redatelj Slobodan Maksimović prilikom primanja nagrade.
Festival je i ove godine u Zagrebu osim natjecateljskog, prikazao i bogat popratni filmski i izložbeni program pa je tako nakon svečane dodjele nagrade, publika imala priliku pogledati i film „Utøya 22. srpnja“ norverškog redatelja Erika Poppea.
Direktorica festivala Sanja Šamanović zatvorila je deveto izdanje festivala i pozvala autore i publiku na novo filmsko druženje u jednom kadru 2020. godine.
Svake druge godine njemačko Sveučilište u Hildesheimu tijekom ljeta provodi poseban program za svoje studente.
Svake druge godine njemačko Sveučilište u Hildesheimu tijekom ljeta provodi poseban program za svoje studente. Onima koji pohađaju kulturalne studije pruža se prilika sudjelovanja na trotjednim predavanjima i radionicama u različitim područjima umjetnosti, od rada na kazališnim predstavama, slikanja i fotografiranja, preko priprema i održavanja koncerata te teorijskog i praktičnog usavršavanja u mnogobrojnim područjima, do priprema i realizacija filmskih projekata. U fokusu kulturalnih studija Sveučilišta u Hildesheimu upravo je ostvarivanje što bolje povezanosti i međudjelovanja teorije i prakse u svim segmentima. Kao organizator filmskog segmenta ljetnog programa na mjestu u međuvremenu umirovljenog profesora ove se godine prvi put okušao profesor Martin Jehle, nekadašnji student i doktorand na Hildesheimu te filmski autor čija su djela prikazivana na ranijim izdanjima One Take Film Festivala.
U subotu, 20.10., u okviru popratnog programa na One Take Film Festivalu predstavljeni su filmovi studenata Sveučilišta u Hildesheimu. Prikazana su četiri filma: „Odiseja“ Leonidasa Kosmidisa, „Sve što si vidio…“ Samuela Bereuthera, „Golub pismonoša“ Leonie Lorene Wyss te „Lom valova“ Wiebke Balg. Nakon projekcija održan je Q&A koji je vodila studentica produkcije Tajana Bakota, a tijekom kojeg su autori i autorice filmova otkrili publici kako je uopće došlo do ideja za filmove, što prepoznaju kao prednosti, a što ograničenja snimanja filma u jednom kadru te kako je koncipiran njihov studij. Studenti su se nastavili i neformalno družiti sa studentima zagrebačke Akademije dramske umjetnosti te su razmijenili iskustva i interese prema snimanju filmova.
Nikad više filmova, nikad manje kadrova
Nikad više filmova, nikad manje kadrova
Deveti po redu One Take Film Festival, međunarodni festival filmova snimljenih u jednom kadru, u petak je otvorio svoja vrata mnogobrojnim posjetiteljima kina Europa. Festival je 2003. pokrenuo redatelj i filmski snimatelj Vedran Šamanović.U ulozi voditeljice, glumica Ana Vilenica pozdravila je okupljene goste, među kojima i autore filmova koji se ove godine prikazuju tijekom festivalskog vikenda, kao i predstavnike Hrvatskog audiovizualnog centra, Grada Zagreba, Gradskog ureda za obrazovanje kulturu i sport, Zagrebačkog foto kino saveza i Zagrebačke zajednice tehničke kulture.
U konkurenciji su 32 kadra iz 21 zemalje svijeta, kao i 1 hrvatski film: Spoj Nevena Dužanca. O najboljem filmu odlučit će tročlani žiri u sastavu Peter Blackburn, australski redatelj i pobjednik osmog One Take Film Festivala; Sara Hribar, nagrađivana hrvatska filmska redateljica i scenaristica; te Martin Jehle, redatelj i suradnik na sveučilištu u Hildesheimu u Njemačkoj.
Ispred One Take Film Festivala publici se obratila direktorica festivala Sanja Šamanović naglasivši kako ovogodišnji One Take Film Festival donosi do sada najveći broj filmova, veliki broj već dobro poznatih festivalskih programa, nove filmske i galerijske koncepte, predstavljanja filmskih škola i festivala. I prvi put – baš su svi programi obilježeni jednim kadrom.
„U programu su i majstori one takea, ali i neki koji su tu i po prvi puta, filmovi koji su obišli najveće svjetske festivale, ali i oni koji svoju premijeru imaju kod nas. Dvosatni i dvominutni kadrovi. Trileri i drame. Vjenčanja, prekidi, ljubavi, mržnje, razočaranja, oprosti… raznolike provedbe jednog kadra pod zajedničkom temom emocije i odnosi“, tim je riječima Sanja Šamanović svečano otvorila deveto festivalsko izdanje.
Festival je otvorilo pet kratkih filmova iz službene konkurencije: Tehnička stanka, Spoj, Uspon, Quidnunc i Pljačka. Publici su se obratili glumica iz filma Tehnička stanka Nina Tararuieva i redatelj filma Spoj Neven Dužanec.
Nina Tararuieva izrazila je svoje zadovoljstvo dobrodošlicom na festivalu te istaknula da film nije bio jednostavan za snimanje kao što je to i pravilo za filmove snimljene u jednom kadru, dok je Neven Dužanec zahvalio svojoj filmskoj ekipi te napomenuo kako je film napravljen doslovno iz ljubavi prema filmu, tj. bez ikakvog budžeta.
Nakon svečanog otvorenja publici je predstavljen film Havaji, Oslo norverškog redatelja Erika Poppea kojem je posvećen ovogodišnji program Loading…
U Galeriji Greta u ponedjeljak 15. listopada otvorena je izložba Zastiranje, redatelja, scenarista i montažera Damira Čučića.
U Galeriji Greta u ponedjeljak 15. listopada otvorena je izložba Zastiranje, redatelja, scenarista i montažera Damira Čučića.
Dugogodišnja suradnja s Galerijom Greta i Festivalom Interface i ove se godine nastavlja kroz jedan od predfestivalskih programa naglasila je direktorica One Take Film Festivala Sanja Šamanović, te je pozvala sve posjetitelje da se sljedećih dana druže s festivalom i filmovima u jednom kadru.
Zastiranje je na svom početku trebalo biti dokumentarni film, u kojem autor snima ispovijest svog bliskog prijatelja o nesreći na radnom mjestu, koja mu je promijenila život, rekla je Tanja Dabo prigodom otvorenja izložbe, te naglasila svu potresnost izloženog rada i zamolila posjetitelje da svakako pročitaju tekst koji je napisala o radu.
U emotivnom govoru redatelj Damir Čučić je s publikom podijelio svoju motivaciju te opisao proces rada na filmu, koji predstavlja jedan od njegovih započetih a nikad završenih radova. Rad koji je započeo s nedavno preminulim srednjoškolskim prijateljem, trebao je biti priča o zataškavanju nesreće u firmi. Desetak godina kasnije predstavlja nam Zastiranje posvećeno Domagoju Prudeusu. Izložba ostaje otvorena do 21. listopada 2018.U subotu, 13. Listopada, u galeriji Vladimir Bužančić svečano je otvorena izložba Vrijeme prostora, kustosice Davorke Perić.
U subotu, 13. Listopada, u galeriji Vladimir Bužančić svečano je otvorena izložba Vrijeme prostora, kustosice Davorke Perić.
Na izložbi su prikazani radovi:
Vlasta Žanić: U vrtu, video, 4’ 40’’, boja, zvuk, kamera Jasenko Rasol, Festival vizura aperta – Slobodno vrijeme i dokolica, Momjan, 2014.
Antun Maračić: Novska – Banova Jaruga; vlakom kroz četiri godišnja doba, 1977.-1979., 8mm film (digitalizirani 8mm film) 12’ 34’’
Autorski tim Sandro Đukić – Marko Marković – Branko Cerovac: Sindrom Golog otoka, video, fotografije (2003.), objekti, dokumentacija video performancea, 2016.
Posjetiteljima su se obratile Anita Zlomislić, voditeljica Galerije, Davorka Perić, kustosica izložbe te Sanja Šamanović, direktorica One Take Film Festivala.
Dok je Anita Zlomislić naglasila kako se nada da će se ovogodišnja suradnja s festivalom nastaviti, a Sanja Šamanović pozvala posjetitelje da u sljedećih desetak dana prate i ostale festivalske programe, kustosica Davorka Perić rekla je nešto više o radovima: „Izložba je potaknuta radom Vlaste Žanić koji vizualno interpretira teorijski tekst Michela Foucaulta O drugim prostorima. Tako i izložba odabirom radova tvori mrežu odnosa koji grade u zajedničkom prostoru postavljeni i suprotstavljeni radovi.”
Nakon njih o radu Sindrom Golog otoka rekao je ponešto i autor Branko Cerovac: „Izložbeni postav pored jukstaponiranih fotografija, video uradaka, dokumentacija putovanja, prostora, tragova ranijih radova i zapisa, grafita, nekoliko performansa izvedenih na Golom otoku, sadrži i radove s artefaktima i materijalima nađenih in situ…“
Izložba ostaje otvorena do 21. listopada 2018.
Danas je u Kinu Europa održan veliki okrugli stol pod nazivom “Kad se mali festivali slože…” o umrežavanju malih filmskih festivala.
Danas je u Kinu Europa održan veliki okrugli stol pod nazivom “Kad se mali festivali slože…” o umrežavanju malih filmskih festivala. Na inicijativu Sanje Šamanović, direktorice One Take Film Festivala, okupili su se predstavnici najznačajnijih malih hrvatskih filmskih festivala kako bi detektirali glavne probleme i prepreke s kojima se organizatori susreću prilikom pripreme i realizacije svojih festivala.
Diskusija je ujedno bila i inicijativa za njihovo potencijalno umrežavanje.
Moderatorica Dunja Bovan uz Sanju Šamanović iz One Take Film Festivala predstavila je ostale zanimljive sudionike: Jelenu Androić ispred Liburnia Film Festivala, Nenada Borovčaka iz Tabor Film Festivala, Andreu Jakovac, predstavnicu mreže neovisnih kinoprikazivača, Tanju Vrvilo iz Filmskih mutacija, Nataliju Stefanović sa STIFF-a u Rijeci i Tomu Zidića iz Diversions International Short Film Festivala.
Detektirane su zajedničke teme i problem s kojima se mali festivali susreću prilikom organizacije te realizacije festivala, a koji se uglavnom tiču prostornih, ljudskih i financijskih resursa. Odlučeno je da će se zajednički susreti nastaviti održavati kroz dogledno vrijeme, formirat će se i osnovati službeno tijelo sastavljeno od predstavnika filmskih festivala koji bi s konkretnim ciljevima i prijedlozima zajednički nastupili, ne samo prema HAVC-u kao krovnoj instituciji, već i prema lokalnim zajednicama. Umrežavanjem bi se poboljšao status festivala na nacionalnoj i lokalnim razinama, a utvrđeno je kako svi festivali mogu biti pomoć jedni drugima u dijeljenju informacija, resursa i podrške.
Bilo da je riječ o umrežavanju u obliku platforme, inicijative ili pravne osobe, zajednički cilj ove zanimljive diskusije svakako je bilo međusobno otvaranje prema kolegama i zaključak kako se zajedničkim radom može poboljšati status malih festivala.